Výber letáku

Ako tlačiť ofsetom?

Ako tlačiť ofsetom?


ako-tlacit-ofsetom

Ofset patrí medzi najefektívnejšie a najspolahlivejšie technológie tlače. Ofsetová tlač ponúka celý rad možností a pri vhodnej kalkulácii a množstve vyniká aj nízkou cenou. Offset je ideálny pre tlač letákov, tlač publikácií, tlač katalógov a brožúr, plagátov a obalov.

Výhody Ofsetovej tlače

Nespornou výhodou je možnosť potlače na široké spektrum papiera od ofsetového (listový papier), cez klasický hladený kriedový papier až po špeciálne materiály s reliéfnou razbou alebo kovovým leskom. Ďaľšou výhodou sú nízke nároky na dokončovacie práce.

princip-ofsetovej-tlace

Ofsetová tlač sa oplatí hlavne pri väčších tlačových nákladoch, kedy sa digitálna tlač stáva nerentabilnou.

Ako majú vyzerať tlačové podklady pre offset?

Tlačové podklady pre offset sú vlastne filmy, ktoré musia spĺňať tieto hlavné požiadavky:

 • oddelenie farieb – každá farba farebného modelu CMYK je samostatne osvietená na vlastnom, oddelenom výťažku filmu. Takisto aj každá priama farba musí mať vlastný film.
 • stranové otáčanie filmu – čierna emulzia musí byť pri správnej orientácii obrazu zo spodnej strany filmu.
 • natočenie rastrov – bežné uhly pre jednotlivé farby ofsetu sú:
  – 15° azúrová,
  – 75° purpurová,
  – 0° žltá,
  – 45° čierna;

Výroba tlačových dosiek pre ofset

Z tlačových dát sa pomocou CTP zariadenia vyrába tlačová doska, ktorá slúži na samostatnú tlač.
Následne sa tlačová doska vystaví pôsobeniu UV svetla.

Na osvietených miestach dôjde k zmene chemickej štruktúry materiálu (miesta nezatvrdnú a pri umývaní dosky sa odplavia). Na povrchu tlačovej dosky sa tak vytvoria neosvietené tlačené miesta – olejofilné, a osvetlené netlačené miesta – hydrofilné. Tlačené miesta potom priťahujú tlačiacu formu, kým netlačené miesta priťahujú vlhčiaci roztok a tlačiacu farbu odpudzujú.

Použitie tlačových dosiek pri ofsete

Pri tlači sa tlačové formy najprv navlhčia a vrstva vlhkosti zostáva na netlačiacich miestach. V ďalšej fáze sa na povrch tlačovej dosky pomocou sústavy navaľovacích valcov privádza rovnomerná vrstva tlačovej farby, ktorá sa uchytí na tlačiacich miestach.

Farba z tlačovej dosky sa potom prenáša tlakom najprv na prenosný (ofsetový) valec a z neho ďalej na potlačovaný materiál. Nepriamy prenos farby cez prenosný valec umožňuje potláčať rôzne druhy podkladov.

Čistota a osvit – dva dôležité faktory

V procese výroby tlačových dosiek je maximálne dôležitá úplná čistota, pretože akékoľvek znečistenie môže spôsobiť nedostatočný kontakt medzi tlačovou doskou a filmami, a tým zlé prekopírovanie obrazu.

Rovnako dôležitá je tiež správna dĺžka osvitu tlačovej dosky. Pri pridlhom osvite môže byť zase tlačový bod príliš malý a tlač nevýrazná. Na kontrolu osvitu existujú rôzne kalibračné škály, ktoré sa kopírujú súčasne s tlačovými dátami.

4.9/5 - (8 votes)

Sorry, comments are closed for this post.